Nokia rikthehet ne treg me legjenden NOKIA 3310

Nokia ka shitur me shume se 126 milion telefona Nokia 3310 qe na momenti qe u hodh ne treg ne Shtatorin e 2000. Shume kohe para iPhonit Nokia sundonte tregun me telefonat e saj resistent e me lojerat e thjeshta si Snake. Tashme 3310 ben nje “rikthim” nostalgjik ne formatin e nje variant modern dhe nen udhezimin e kompanise meme HMD (Kompania NOKIA eshte blere nga Microsoft ne 25 Prill te 2014). Njelloj  si paraardhesi i tij, telefoni i ri mban te njejtin emer, por kete here me nje software te ri te quajtur Nokia Series 30+ dhe me nje ekran me ngjyra QVGA 2.4 inch. Por jo vetem kaq. Nokia 3310 version 2 ka madje dhe nje kamera modeste 2 megapixel dhe hapesire per karte-memorie microSD.

Specifikimet teknike te Nokia 3310 mund ta imagjinoni vete qe nuk kane krahasim me smartphonat modern qe perdorim, por kjo a eshte dhe bukuria e nje telefoni bazik? E aq me shume kur behet fjale per legjenden 3310. Ne krahasim me versionin e pare, Nokia 3310 version 2 nuk ngjan si “tulle” ne dore dhe eshte pak me i vogel, me i holle dhe me i lehte. Gjithashtu ai vjen me shume ngjyra dhe me nje design qe shkelqen (glossy). Pervec ngjyrave me shkelqim disponohet ngjyra e zeze dhe gri ne mat. Dhe e rendesishmja…. loja SNAKE eshte aty! Mund ta luani dhe te rikthehen ne memorien tuaj ato rekordet e vjetra qe keni bere!

Nokia i ri 3310 dallohet menjehere qe i ka rrenjet ne versionin e vjeter. Vertet ka nje dezajni i ri ka mjaft ndyshim nga versioni i pare, por nuk mund te ndodhte ndryshe pervec se te huazonte elementet te dezajni modern se ne fund te fundit jemi ne 2017!

Opera Mini eshte i instaluar ne kete sistem per te lundruar ne internet si dhe opsione te tjera qe do tju habisin… por fakti ku duhet te qendrojme pak ketu eshte jetegjatesia e baterise eshte 31 ore (!) ne StandBy dhe 22 ore (!) talk time! Kjo eshte nje jetegjatesi baterie MASIVE po ta krahasojme me smartphonet modern qe duhen karikuar 1 ose 2 here ne dite, por Nokia 3310 eshte kaq i thjesht si telefon qe do jete e veshtire ta konsumoni ate bateri ne Snapcaht ose Instagram…

HMD planifikon ta hedh ne treg Nokia e ri 3310 ne gjashte-mujorin e dyte te 2017 me nje cmim €49 euro ose $52 dollar dhe une do jeme i pari  qe do ta blej! Jo se do me hyj ne pune per ndonje gje por thjesht ta vendos ne nje vitrina ngjitur me telefonin tim te femijerise klasikun Nokia 3310!


Ju si mendoni? A do ta blinin nje telefon te tille? Votoni me poshte per te pare sa prej just e kan akoma ate nostalgjine e NOKIAs…

Do ta blini Nokian e ri 3310?

Loading ... Loading ...